fbpx
Outfits

FAITH

Wiara…
Czym że jest wiara w dzisiejszym świecie?…
Kiedyś postanowiłem ze nie będę poruszał takich tematów na moim blogu lecz jednak nie wytrzymałem. Pewnie wiele osób zacznie się ze mnie śmiać lub przestaną mnie lubić, ale zdziwiło mnie to jak dużo młodych ludzi odchodzi od wiary bo staje się dla nich nie wygodna… Ja jestem wierzący i jestem z tego dumny. Wiele ludzi krzywo patrzy się gdy idę chodnikiem a na mojej szyi wisi krzyż, jest to przejaw jak bardzo ludzie zmienili podejście do wiary, co jest coraz bardziej przerażające.

W tym poście oprócz moich rozmyślań na temat zmian w XXIw. chciałbym również pokazać wam nowy nabytek, który udało mi się kupić na warszawskich targach mody “Mustache” w Pałacu Kultury i Nauki który postanowiłem połączyć z elementami symbolizującymi moja wiare.

Faith 
What is the faith that in today’s world
Once I decided I wouldn’t touch such topics in my blog but still I could not standSure, many people will start laughing at me or they will stop like me, but it surprised me how many young people departs from the faith because it becomes unconvenient for them … I am a believer and I’m proud of that. Many people stare at me when I walk down the sidewalk and on my neck hangs a cross, it is a sign of how much people have changed approach to faith, which is more horrible.

In this post, in addition to my thoughts about the changes in XXI centuryI would also like to show you a new purchasewhich I managed to buy at the Warsaws fashion trade fair Mustache” in the Palace of Culture and Science which I decided to combine with the elements symbolizing my faith.

Koszulka firmy Urban Flavours. Zwykły biały t-shirt przedłużony z obydwu stron materiałem w tym przypadku w kratkę. Przód tej koszulki można swobodnie wymieniać, z kratki na skóropodobny materiał. Na zdjęciach widać też snap back’a, również od Urban Flavours o którym pisałem już w poprzednim poście.

T-shirt from Urban FlavoursNormal white t-shirt extended from both sides with the material, in this case with the grille. Front of the shirt can be freely replaced from the grille at the leather materialThe pictures show also snap backalso from Urban Flavours, about which I wrote in the previous post.

.


You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Key Mars
    Czerwiec 22, 2014 at 1:15 pm

    Awesome Post ♥

  • Leave a Reply